TBMM GENEL KURULU...

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin adının Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi, Genel Kurulda kabul edildi.

22:32:29 | 2019-02-22


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. 

AK PARTİ Grup Başkanı Naci Bostancı, "Deniz Baykal, Türk siyasetine eleştirileri ve değerlendirmeleri ile önemli katkılar sağladı. Bundan sonra da eleştiri ve değerlendirmelerinden istifade edeceğiz." dedi. 

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın TBMM Genel Kurulu'nda yemin etmesinin ardından Meclis Başkanvekili Levent Gök, siyasi parti temsilcilerine yerinden söz verdi. 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, uzun bir aradan sonra Deniz Baykal'ı görmekten mutlu olduklarını belirterek, Baykal için sağlıklı yaşam diledi. 

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtalan, Baykal'ın Türkiye siyasetinde önemli bir şahsiyet olduğuna işaret ederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Baykal'ın, Türk akademik ve siyasi hayatına önemli katkılar yaptığını, uzun bir aradan sonra kendilerini Meclis Genel Kurul salonunda görmekten mutlu olduklarını ifade etti. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Deniz Baykal'ın saygın bir devlet adamı olduğunu belirterek, "CHP'nin önceki genel başkanı, değerli büyüğümüzün uzun bir aradan sonra TBMM çatısı altında aramızda bulunmasından dolayı onur duyuyoruz. Bundan sonraki hayatında, hep birlikte ülkemizin mutluluğu ve geleceği için çalışacağız. Sayın Baykal'ın bundan sonra da bizimle birlikte olmasından ayrıca mutluluk duyuyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

AK PARTİ Grup Başkanı Naci Bostancı, Baykal'ın akademik ve siyasi kimliğine dikkati çekti. Baykal'ın saygın bir siyasetçi olduğunu dile getiren Bostancı, "Geçmişte yayınladığı kitapları ve kıymetli çevirileri ile biliyoruz. Önemli devlet görevlerinde bulundu. CHP Genel Başkanlığını yürüttü. Türki siyasetine eleştirileri ve değerlendirmeleri ile önemli faydaları oldu. Bundan sonra da eleştiri ve değerlendirmelerinden istifade edeceğiz. Kendilerine bundan sonraki hayatında sağlık ve afiyet diliyorum." diye konuştu. 

Yapılan değerlendirmelerin ardından Meclis Başkanvekili Levent Gök, Türkiye'nin önemli ve çetin tartışmalardan geçtiğini, ortak zeminlerde buluşmaya ihtiyaç olduğunu ve Deniz Baykal'ın bu ortamı bir kez daha herkese gösterdiğini ifade etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Dünya Anadili Günü" nedeniyle gündem dışı söz aldı. Konuşmasına Lazca başlayan Bekaroğlu, dünyada 7 binden fazla dilin konuşulduğunu bu dillerin yarısının kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu ifade etti. Bekaroğlu, Türkiye'de 36'ya yakın dilin konuşulduğunu ve aynı şekilde bunların da yarısının yok olma tehlikesi yaşadığını belirtti. 

Bazı ana dillerin, azınlık dili olması nedeniyle yok olduğunu ifade eden Bekaroğlu, "Ülkemizde sınırlı da olsa bazı kolaylıklar yapıldı. Kürtçe veya başka dillerde yayın yapılıyor ancak ana dillerin bu şekilde yaşaması mümkün değil. Devlet ana dilleri desteklemek zorundadır. Seçmeli ders imkanı verildi ancak yeterli destek yok. Lazca yayın yapılmasını istiyoruz. Yok olmaya yüz tutan dillerde de yayın yapılması gerekir." diye konuştu. 

BBP Genel Başkanı, Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Türkiye'ye kaçak yollarla girmiş Ermeni Devleti vatandaşlarının sınır dışı edilmesiyle ilgili önerisinin çarpıtıldığını belirtti. Destici, "Önerim, mütekabiliyet esaslarına göre, Türkiye'ye kaçak yollarla girmiş yüz bin Ermeni Devleti vatandaşının sınır dışı edilmesiyle ilgili." dedi. 

Gündem dışı söz alan İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, tekstil ihracatçılarının sorunlarını, AK PARTİ Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ise jeotermal enerjinin önemine ilişkin görüşlerini açıkladı. 

TBMM Genel Kurulunda, bilişim teknolojileri bağımlılığının bireylerin üzerindeki etkilerinin her yönüyle görülmesi ve değerlendirilmesi, bu bağımlılığın verdiği zararların en aza indirilmesi amacıyla Meclis Araştırması komisyonu kurulmasına kabul edildi. 

Genel Kurulda, yerinden yapılan konuşmaların ardından, AK PARTİ'nin gündeme ilişkin grup önerisi kabul edildi. 

Buna göre, AK PARTİ milletvekillerinin imzasını taşıyan ve ekonomi alanında düzenlemeleri içeren Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin adının Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi gündemin ön sıralarına alındı. 

Genel Kurul, bugün bu tekliflerin bitimine kadar çalışacak. Bitirilememesi durumunda, Genel Kurul yarın da toplanacak. 

Öte yandan, bilişim teknolojileri bağımlılığının bireylerin üzerindeki etkilerinin her yönüyle görülmesi ve değerlendirilmesi, bu bağımlılığın verdiği zararların en aza indirilmesi amacıyla Meclis Araştırması komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerinin, birleştirilerek bugün görüşülmesine ilişkin Danışma Kurulu önerisi de Genel Kurulda kabul edildi. 

Önergeler üzerinde gruplar adına söz alınmadı ve komisyon kurulması oy birliği ile kabul edildi. 

TBMM Genel Kurulunda, AK PARTİ milletvekillerinin imzasını taşıyan Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler sürüyor. 

İYİ Parti Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "yine torba, çorba kanunla karşı karşıya olduklarını" söyledi. 

"Her zaman yaptığınız gibi birbiriyle ilgisi olmayan düzenlemeleri aynı kanunda toplayıp önümüze getirdiniz." diyen Türkkan, "Torba kanunun sakıncalarını, yanlışlarını söyleye söyleye artık bizim dilimizde tüy bitti ama siz dinlememeye devam ediyorsunuz, üstüne üstlük bunu alışkanlık haline getirdiniz." ifadelerini kullandı. 

2002'de, Türkiye'nin toplam servetinin yüzde 40'ı nüfusun yüzde 1'ine aitken, 2018'de bunun yüzde 60'a çıktığını kaydeden Türkkan, şöyle konuştu: 

"Türkiye, kişi başına gelir sıralamasında dünyada 78'inci sırada bulunmasına rağmen, dolar milyarderleri sıralamasında dünya 14'üncüsü olmuştur. 

Bankalardaki toplam 2,2 trilyon liralık mevduatın yüzde 54'ü sadece 190 bin hesap sahibine, geri kalan yüzde 46'sı ise 35 milyon hesap sahibine ait. Siz bunu sağlayarak, gelir dağılımı nasıl düzeltilirmiş dosta düşmana hep birlikte göstermişsiniz. Yandaş inşaat firmalarına imar değişikliğiyle milyar dolarlık kaynak aktarmayı başararak yeni kaynak yaratmada eşsiz bir model ortaya koymuşsunuz. 

16 yılda sadece 55 milyar liralık AVM inşa ederek ve burada satılan ürünlerin yüzde 70'i yabancı olan markalarla millete sahte cennet yaşatmışsınız. 2002'de 130 milyar dolar olan dış borcu 485 milyar dolara çıkararak ve sadece bu borçlara karşılık 160 milyar dolar faiz ödeyerek faiz lobisinin de belini kırmışsınız. Sadece iç borç faizi olarak merkezi hükümet bütçesine 2019 yılında 117 milyar lira kaynak ayırmış, toplam yatırımlara ise 63 milyar lira kaynak ayırarak 2023'te dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefinde önemli bir adım atmışsınız. 

Son 16 yılda 2,2 trilyon doları vergi olmak üzere, toplam 3,5 trilyon dolarlık kaynak kullanıldı ama sadece 100 milyar dolar harcadığımız yollar, köprüler, tüneller, hastaneler, havalimanlarıyla övünmeye devam ediyorsunuz. 

16 yılda dünyada yaşanan bol ve ucuz para döneminden faydalanarak kurları düşük tutup 1 milyon dolarlık dış ticaret açığı ve 625 milyar dolar da cari açık vererek ve milleti de hane halkı olarak 585 milyon lira bankalara borçlandırarak hep birlikte çılgınlar gibi tüketmişiz, hiç üretmeden." 

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, kanun teklifinde konu itibarıyla aralarında hiçbir bağlantı bulunmayan 13 ayrı kanunda değişiklikler yapılmaktadır. 

Teklifin düzenleyici etki analizinin de bulunmadığını belirten Kalaycı ,"Kanun tekliflerinde torba düzenlemeye gidilmesi, etki analizi olmaması yıllardır hep eleştirdiğimiz konulardır. Zira, bu uygulama, hukuki güvenlik ilkesinin zedelenmesine, yasama işlerinin düzensiz bir şekilde yürütülmesine, düzenlemelerin eksik yapılmasına, uygulamada sorunlarla karşılaşılmasına ve kısa süre sonra tekrar kanun değişikliği yapma ihtiyacı doğmasına neden olmaktadır." dedi. 

Teklifinin birçok maddesinin, daha yakın zamanda yapılan düzenlemelerde değişiklikler içerdiğini belirten Kalaycı, "Bu itibarla, kanun tekliflerinin hazırlanması, verilmesi ve görüşülmesiyle ilgili usul ve esasların yeniden belirlenmesi ihtiyacı bulunmaktadır." diye konuştu. 

Meclis İçtüzüğü'nde, yürütmenin ihtiyacı olan düzenlemelerin TBMM'ye intikali ve kanun teklifine dönüştürülmesi konusunda bir mekanizma oluşturulmasının önem taşıdığını dile getiren Kalaycı, Meclis İçtüzüğü'nün yepyeni bir anlayışla ele alınması gerektiğini, Meclis çalışmalarında hem kurumsal hem de işlevsel yeniliklere ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Kalaycı, daha demokratik, hızlı, etkin, şeffaf, katılımcı ve kaliteli bir yasama sürecinin ortaya çıkarılmasını sağlayacak yeni bir İçtüzüğün hazırlanması gerektiğini, bu yönde katkı ve destek vermeye de hazır olduklarını ifade etti. 

*** HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ *** 
ETİKET :  

Tümü